פרחי אורנית
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
073-7822082
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

פרחים צהובים בארץ ישראל

 
 
הצבע הצהוב שולט בישראל והוא בא לידי ביטוי בין היתר גם ברשימה ארוכה של פרחים מרהיבים. זהו צבע אופטימי, המזוהה עם הצלחה, אנרגיות חיוביות וכמובן אור השמש. הנה כמה פרחים צהובים נפוצים והפרטים שכדאי לדעת עליהם:
 
 
 
פרחים צהובים
 
 
 
 

אירוס הביצות

 
 
זהו גאופיט עשבוני רב שנתי המתאפיין בקנה רחב וקצר, סיבים קוצניים וקשים ועלים ארוכים שיכולים להגיע עד 50 ס"מ. פרח צהוב נפוץ - אירוס הביצות נושא פרח יחיד ועלי העטיף שלו צהובים אך עם נטייה מסוימת לירקרק או לבן.
מלבד בארץ ישראל צומח אירוס הביצות גם בסוריה וטורקיה. אפשר למצוא אותו ברמת הגולן ולמעשה ישנה שמורת טבע אירוס הביצות נוב האחראית על שימורו.
 

בוצין הגליל

 
כפי שניתן להסיק מתוך השם, זהו פרח צהוב נפוץ המצוי באיזור הגליל של ארץ ישראל. מדובר על צמח זקוף חד או דו שנתי שעליו מבצבצים בראשית החורף. הם יוצרים מראה שושני ובאביב עולה ביניהם גבעול הפריחה, שגובהו בין מטר לשניים. קוטר הפרחים הוא 4 ס"מ בערך ובגליל ניתן למצוא את הבוצין במספר מינים. הוא שייך לסדרת הצינוראים, ממשפחת הלועניתיים ובמחלקת דו-פסיגיים.
 

זהבית

 
אי אפשר לדבר על פרחים צהובים בארץ ישראל ולא להזכיר את הזהובית. זהו סוג צמח ממשפחת השושניים, כאשר למעשה הוא מונה 115 מינים של גאופיטים הנפוצים באירופה ובאסיה. לזהבית בצל חד שנתי קטן ופרי הזהבית הוא הלקט. יש ללקט של הזהבית צורת כדור או אליפסה וזרעים מרובים. בישראל נמצאים פרחי הזהבית באיזור השרון וברמת הגולן.
 

סביון אביבי

 
זהו צמח ממשפחת המורכבים עם מראה יוצא דופן. הוא קרוי על שם הזרעים הנותרים גם אחרי שהפרח נובל, פורח יחד עם החמציץ ומבשר את בוא האביב. סביון אביבי אמנם שייך למערכה של בעלי פרחים, אולם מאפיינים בולטים יותר שלו הם השתייכות למחלקת דו-פסיגיים וסדרת אסטראים.
 

ציפורני חתול

 
בישראל גדלים לא פחות מארבעה מינים של ציפורני חתול. הוא פורח בתחילתם של רוב חודשי השנה ויש סיפורים רבים סביב מקור השם שלו. זהו סוג של צמח בר ממשפחת המורכבים, אשר בו הפרחים הצהובים יכולים להיות גם כתומים. מי שמעדיף לזהות פרחים לפי הריח ימצא סביב ציפורני חתול ניחוח פיקנטי. יחד עם זאת, רצוי למקד את המאמצים בחודשים שבין האביב לסתיו ובאיזורים בעלי אקלים ממוזג. המשמעות היא שקשה למצוא את ציפורני החתול בדרום או בשפלת החוף ורוב הסיכויים לאתר אותם בצפון, או אפילו בקרבת רמת הגולן והחרמון.

כפי שניתן לראות, יש מעל 50 מינים וסוגים שונים של פרחים צהובים בארץ ישראל. השפע האינסופי של הפרחים עולה בקנה אחד עם מי שאוהב טבע, צמחייה וצבעים מיוחדים.